Emlékérmesek
2018. díjazottjai
Dr. Kovács László, reumatológus, belgyógyász, klinikai immunológus, nefrológus szakorvos,
tanszékvezető egyetemi tanár
Dr. Kovács László 1981-től 1985-ig járt a JATE Ságvári Endre Gyakorló Gimnáziumba, az akkori C osztály haladó angol tagozatának diákja volt. Osztályfőnöke és egyben fizikatanára Dr. Kovács László tanár úr volt, akinek a fizika szeretetét köszönhette. A szegedi orvostudományi egyetemen 1991-ben szerzett diplomát, ami életének egyik leg meghatározóbb élménye.
A szegedi I. sz. Belgyógyászati Klinikán kezdte pályafutását. Azért lett belgyógyász, mert a betegségek minél szélesebb körét szerette volna megismerni, és amennyire lehet, az egész embert gyógyítani. Ezen belül pedig azért választotta az immunológiát, mert mindig kihívást jelentettek számára az ún. autoimmun betegségek, amikor a szervezet immunrendszere saját maga ellen támad. Emellett még reumatológiából és nephrológiából (vesegyógyászatból) is szakvizsgát szerzett. Ennek megfelelően később a Belklinikából leválasztott Reumatológiai és Immunológiai Klinikán folytatta munkáját, aminek 2011 óta a vezetője. A tudományos kutatás során is az immunrendszer betegségeinek kialakulása érdekelte. A PhD fokozat megszerzése után fiatalabb munkatársakat is bevonva, jelenleg is több kutatási programot vezet. Alkalma volt ösztöndíjas kutatóként Kanadában, a Winnipegi Egyetem Immunológiai Intézetében dolgozni 2001. januárjától.
Évtizedek óta részt vesz az orvostanhallgatók és a már végzett orvosok oktatásában. Célja a gyakorlatias, logikus orvosi gondolkodásmód átadása. A klinikaigazgatás mellett a Magyar Reumatológusok Egyesülete, és a Reumatológiai és a Klinikai Immunológiai Szakmai Kollégium vezetésében vesz részt, idén tavasztól a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnökhelyettesi feladatait látja el. A Magyar Reumatológusok Egyesületének vezetőségének s elnökség tagja, az Egyesület Dél-magyarországi szekciójának elnöke, a Szakmai Kollégium Reumatológiai Tanácsának titkára. A Magyar Tudományos Akadémia Bolyai Ösztöndíjában részesült.
Dr. Németh Zoltán, matematikus, az SZTE Bolyai Intézetének docense
Dr. Németh Zoltán 1976-tól
1980-ig volt a Ságvári Gimnázium speciális matematika tagozatos osztályának
tanulója. Matematikatudását az immár legendás tanárpáros, Pintér Lajosné
tanárnő és Hajnal Imre tanár úr alapozták meg. A gimnázium elvégzése után
felvételt nyert a József Attila Tudományegyetemre, s 1985-ben itt szerzett
matematika-fizika szakos tanári diplomát. Végzés után azonnal a Bolyai Intézet
oktatója lett az Analízis tanszéken, azóta is ott dolgozik. PhD fokozatot
2000-ben szerzett klasszikus analízisből a Szegedi Tudományegyetemen. 2001 óta
egyetemi docens
Publikációs listája tekintélyes számú és színvonalú munkát tartalmaz. Elismert folyóiratok közölték szerzőként, társszerzőként jegyzett munkáit. Több folyóirat szerkesztője, így az Analysis Mathematica nemzetközi folyóiratnak, valamint az Acta Scientiarum Mathematicarum és a Polygon lapoknak. Oktatási tevékenysége is magas színvonalú, az analízis sok területén tart előadásokat és vezet gyakorlatokat (így egy- és többváltozós analízis, komplex függvénytan, valós függvénytan, vektoranalízis, Fourier-analízis, szummációelmélet témakörökben); s eddig hatvannál több szakdolgozat témavezetője is volt. Az egyetemi képzés fejlesztésének aktív résztvevője: sokat dolgozott tantárgyak, képzések tematikájának kidolgozásában.
Mindig érdeklődött a közoktatásban folyó matematikatanítás iránt is: több tanártovábbképzés tematikáját kidolgozta, és aktív szerepet is vállalt bennük, felvételi előkészítésben is részt vett, s tanárok és diákok számára is tartott különböző szintű ismeretterjesztő előadásokat, így iskolánkban is.
Pályafutása alatt a következő elismeréseket kapta:
1991-ben Miniszteri Dicséretet, 2001-ben az MTA Alexits-díját, 2008-ban Rektori elismerő oklevelet, 2015-ben Apáczai Csere János-díjat.
A tanár úr egykori iskolájával folyamatosan tartja a kapcsolatot: rendszeres részt vevője a Ságvári Napokhoz kapcsolódó Hunh András-díj átadó ünnepségeinek.
Borítókép: Pixabay